16 styczeń 2023

Powstało zaplecze serwisowe Kolei Małopolskich za ponad 92 mln zł

zdjęcie: Powstało zaplecze serwisowe Kolei Małopolskich za ponad 92 mln zł / fot. PAP
fot. PAP
Zaplecze serwisowe dla samorządowych Kolei Małopolskich zostało uroczyście otwarte w poniedziałek w Krakowie. W obiekcie obsługiwane będą pociągi własne i innych przewoźników. Wartość inwestycji dofinansowanej ze środków UE wynosi blisko 92,4 mln zł.

Jak powiedział marszałek małopolski Witold Kozłowski podczas uroczystości otwarcia obiektu, zarząd regionu przywiązuje ogromną wagę do rozwoju kolejowych przewozów pasażerskich, o czym świadczy wartość dofinansowania przekazywana z budżetu województwa ma ten cel – w tym roku 329 mln zł - oraz liczba przewiezionych pasażerów - w ubiegłym roku rekordowe ponad 15 mln osób.

"To daje wyobrażenie, jak duży jest postęp, jak ogromną wagę do tego przywiązujemy i jak wielki wysiłek finansowy podejmujemy" - mówił marszałek. Zaznaczył, że wybudowane kosztem ponad 92 mln zł zaplecze serwisowe samorządowego przewoźnika będzie miało ogromy wpływ na jakość funkcjonowania nie tylko KMŁ, ale także innych przewoźników kursujących w Małopolsce.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka zwrócił uwagę, że oddane do użytku zaplecze serwisowe jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. "Pasażer stawia dzisiaj na jakość obsługi i nowoczesność" - wskazał.

Według prezesa Kolei Małopolskich Tomasza Warchoła powstanie zaplecza serwisowego w Krakowie jest kluczowe z uwagi na zapewnienie kompleksowej obsługi utrzymaniowo–serwisowej dla taboru kolejowego obsługującego połączenia na terenie Małopolski, jak również wjeżdżającego z innych województw.

Spółka Koleje Małopolskie podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę zaplecza serwisowego w Krakowie w lipcu 2020 r. Została ona zawarta z wybranym w przetargu konsorcjum firm Budimex i KZN Rail, które przedstawiło najtańszą ofertę opiewającą na blisko 92,4 mln zł brutto.

Konsorcjum w systemie "zaprojektuj i zbuduj" postawiło dwukondygnacyjną halę napraw z częścią biurowo-socjalną i warsztatowo-magazynową. Obiekt powstał w okolicy ul. dr. Twardego w pobliżu Dworca Kraków Główny, na terenach wydzierżawionych od PKP. Hala o wymiarach ok. 140 m na 35 m wyposażona została w niezbędne urządzenia do kompleksowej obsługi utrzymaniowo-serwisowej pociągów regionalnych. Na miejscu będą wykonywane m.in. naprawy bieżące i te związane z awariami taboru, a także okresowym ich przeglądem. Powstała też myjnia.

Zaplecze techniczne będzie obsługiwać pociągi kupione przez samorząd województwa, które wykorzystywane są do realizacji połączeń regionalnych zarówno przez Koleje Małopolskie, jak i Polregio.

Inwestycja o całkowitej wartości blisko 92,4 mln zł brutto uzyskała prawie 70 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu województwa małopolskiego oraz środków własnych spółki Koleje Małopolskie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mk/

2024-04-05 20:00